Historie naší sodovkárny
Podorlická sodovkárna s.r.o. sídlí v budově bývalého Trčkova zámku, jehož historie sahá až do 16.století. Zámek od Trčků odkoupila v 19.století Kolowratská vrchnost a přebudovala jej na pivovar. Ten nejprve provozovali sami a později prostřednictvím nájmů. V říjnu 1913 jej pronajala Janu Mikšovi.
Jan Mikš se v roce 1905 vyučil pivovarskému řemeslu ve smíchovském pivovaru, absolvoval Sladovnickou školu v Praze a později studoval na Pivovarské škole v Berlíně. Po studiích pracoval jako podsládek u firmy Pivovary Dreher – Budapešť. V roce 1910 se stal podsládkem pivovaru v Záhřebu. Dva roky vařil pivo také v Jižní Americe, kde pracoval jako podsládek v pivovarech v Santiago de Chile, Buenos Aires, v Montevideu a dalších jihoamerických městech. Práci a výuku měl usnadněnou tím, že mluvil plynně německy a španělsky. V Santiago de Chile se seznámil s hrabětem Kolowratem, který zde byl jako velvyslanec a který jej později doporučil jako správce rychnovského pivovaru, jímž se stal v roce 1913, když před tím ještě krátkou chvíli pomáhal otci v řízení velkostatku v Litomyšli.
Na fotografiích Jan Mikš, zakladatel a jeho vnuk Jan Mikš, současný vlastník.
V roce 1918 zakoupil od Kolowratů pivovar a od základů jej zmodernizoval. Pivo s ním později vařil i jeho syn Jan, rovněž vystudovaný sládek. Mikšův pivovar v Rychnově nad Kněžnou patřil mezi nejlepší pivovary středně velkého typu, s ročním výstavem 15000 hl. piva. Pivovar byl velmi moderně vybaven, v té době na špičkové úrovni, ocelovými tanky místo původních dřevěných. Rovněž zde byla nová spilka a moderní varna. Ve sladovně byl vyráběn kvalitní slad. V naší fotogalerii si můžete prohlédnout dobové zařízení pivovaru.
V roce 1948 byl však pivovar znárodněn a v roce 1962 byla výroba piva zrušena a veškeré vybavení bylo z pivovaru odstraněno a objekt byl přebudován na sodovkárnu patřící pod Pivovar Hradec Králové. Distribuce tak byla pouze v dnešním Královehradeckém kraji. Vyrábělo se zde několik druhů limonád, jako například Pomo, Olympus oranž či Olympus citron, u kterých byla záruční doba maximálně dva týdny. V té době se ještě limonády neoznačovaly etiketou, ale rozlišovaly se korunkovým uzávěrem. Mezi výrobky patřila také kofola, citrokola a top topic, na které měl tehdejší vlastník sodovkárny povolení používat ochrannou známku, jejímž vlastníkem byla firma Galena Opava. V sodovkárně se vyráběla také sodová voda „K“. Toto označení vychází z kvalitativních parametrů splňující podmínky pro kojeneckou vodu. I když kvalita naší vody zůstala stejně vysoká, po změně legislativy ji už nemůžeme nazývat vodou kojeneckou, ale pouze sodovou.
Současné receptury naší sodovkárny vycházejí z původních receptur z 60. let minulého století, pouze jsme je mírně upravili v souvislosti se změnou technologie výroby a prodloužením záručních lhůt. Do dnešní doby nepoužíváme umělá sladidla. Z původních padesáti československých sodovkáren jsme tak zůstali jediní, kteří pokračují v této tradici.
Rodina Mikšova celý objekt znovu získala až v roce 1993 v restituci. V té době v sodovkárně pracovalo třicet tři zaměstnanců. I když byl celý areál ve značně zchátralém stavu, téměř před uzavřením, výrobní linka byla poměrně zánovní, a tak mohla zůstat výroba sodovek nepřerušena. Tuto linku z roku 1986 v naší sodovkárně používáme dodnes. Současný majitel Jan Mikš, vnuk zakladatele, krátce po navrácení založil společnost Podorlická sodovkárna s.r.o. a již po dvou letech rozšířil sortiment o výrobu sirupů, v roce 2001 začal vyrábět mošty, rok na to pálenky a v od roku 2008 se v objektu také opět vaří pivo. Nejnověji jsme náš sortiment rozšířili o výrobu ciderů.
Jsme velice hrdí na to, že se nám po restituci podařilo zachovat provoz sodovkárny a později jej rozšířit také o výrobu dalších nápojů. Odolali jsme tak rozšířenému porevolučnímu trendu, kdy mnoho podnikatelů začalo vyrábět a distribuovat limonády inspirované zahraničními značkami a české, klasické limonády byly téměř neprodejné. Jako jediní v republice nyní v jediném objektu a v rámci jednoho provozu vyrábíme ovocné limonády, nealko nápoje, provozujeme pěstitelskou moštárnu, pěstitelskou palírnu a lihovar, vyrábíme cider a vaříme kvalitní rychnovské pivo.
Rozhovor se současným majitelem
Rychnovský patriotismus
Rodina Mikšova byla vždycky úzce spojena s rychnovským regionem a současný vlastník na toto regionální cítění navazuje. Areál objektu tak slouží nejenom k vlastní výrobě, ale i k pořádání různých kulturních akcí ve spolupráci s městem Rychnov nad Kněžnou. V rámci kulturního festivalu Poláčkovo léto, se zde pořádají divadelní představení. Velmi oblíbené jsou také každoroční lidové oslavy Vítání jara a Loučení s létem, na které se pravidelně schází lidé nejen z Rychnova, ale i z okolních obcí. Průměrně se jich účastní více než 1000 návštěvníků.
Všichni naši zaměstnanci jsou srdcaři, kteří výrobě našich nápojů zasvětili podstatnou část svého života. Společně jezdíme dvakrát ročně na různé mimopracovní akce. Navštívili jsme například vinný sklípek u Mikulova, na běžkách putovali po hřebenech Orlických hor anebo vylepšovali kondici během cyklistického výletu na Vysočině. Vánoční večírek s živou hudbou a grilováním je již naší každoroční tradicí. Letos se chystáme na přechod Krkonoš.
Objekt sodovkárny je spojen také s jednou významnou osobou českého divadla, a to s Jaroslavem Weigelem, který se v roce 1931 v bývalém pivovaru narodil a strávil zde s rodiči první léta svého života, když jeho otec pracoval jako sladovnický. Jan Weigel je herec, scénograf a kostýmní výtvarník, který se do povědomí široké veřejnosti dostal ve spojitosti s Divadlem Járy Cimrmana. Z tohoto důvodu kdykoliv divadlo Járy Cimrmana vystupovalov Rychnově nad Kněžnou, neopomnělo navštívit rychnovský pivovar a ochutnat naše nápoje.